Laatste onderwerpen
» kudzu vine
Gisteren om 8:32 pm van marc

» boeken over earthships
Gisteren om 7:43 pm van JimmyLuca

» nieuw hier, cobie van oerfloed
di mei 15, 2012 5:05 pm van cobie van oerfloed

» eetbare linde
di mei 15, 2012 12:04 pm van marc

» Mijn introductie,
di mei 15, 2012 10:33 am van Linder

» Workshop Tincturen, zalven, balsems & crèmes maken
di mei 15, 2012 7:10 am van Patroel

» Nederlandse vertaling boek Sepp Holzer verschenen
ma mei 14, 2012 7:22 pm van JimmyLuca

» Zonnepanelen, leveranciers en ervaringen
ma mei 14, 2012 7:08 pm van JimmyLuca

» 5-daagse workshop natuurlijk bouwen 22-26 juli 2011
ma mei 14, 2012 7:02 pm van JimmyLuca

» Films en zo
za mei 12, 2012 10:00 pm van abracadavra

» Stropharia rugosa-annulata
za mei 12, 2012 9:46 pm van abracadavra

» Tip naambordjes tuin
za mei 12, 2012 9:26 pm van abracadavra

» Aardamandel?
za mei 12, 2012 9:22 pm van abracadavra

» Sojabonen
za mei 12, 2012 9:10 pm van abracadavra

» Opvolgproject: kleinschalige voorbeeldtuin.
di mei 08, 2012 12:19 pm van Da_Tonio

» aardaker lathyrus tuberosus
ma mei 07, 2012 9:30 pm van abracadavra

» grondverbetering in een paarden"weide"
vr mei 04, 2012 7:51 pm van abracadavra

» Een efficiente houtkachel; de rocket mass heater
do mei 03, 2012 7:43 pm van kockie

» Permacultuur opstarten in Oostburg (Zld.)
wo mei 02, 2012 1:03 pm van Horseman

» Hallo, ik ben Eddy
wo mei 02, 2012 1:02 pm van Horseman

» Koud
do apr 26, 2012 12:42 pm van Eironeia, Saskia

» Planten op het dak (schuur)
wo apr 25, 2012 5:58 pm van Chana

» Meehelpen met de aanleg van 10ha voedselbos in Roemenie?
wo apr 25, 2012 12:06 pm van Dorien

» Bokashi - ervaring?
di apr 24, 2012 9:10 am van Patroel

» Ruth Stout
ma apr 23, 2012 4:11 pm van Eironeia, Saskia

» Permacultuurprincipes
zo apr 22, 2012 4:05 pm van marc

» Wormenbak vraagjes
zo apr 22, 2012 3:17 pm van Chana

» vijverje maken
zo apr 22, 2012 12:09 pm van Scouse Tommy

» My Urban Project: "Het smalste stukje Nederland"
vr apr 20, 2012 7:41 pm van Scouse Tommy

» Waar kan ik deze zaden/planten krijgen?
do apr 19, 2012 8:45 am van Arthur B

permacultuur boeken op amazon

Ontwerp-processen

Vorige onderwerp Volgende onderwerp Go down

Ontwerp-processen

Bericht van Linder op do dec 02, 2010 4:26 pm

Deze draad gaat over het ontwerpproces, hoe pak je het aan, hoe breng je structuur aan, hoe maak je je planning en verklein je de kans dat je iets over het hoofd ziet?

Ik zal de draad beginnen met mijn ervaringen methodes en voorkeuren, ik hoop dat meer mensen hier gaan posten zodat we van elkaar kunnen leren.

Ten eerste vind ik het gebruik van ‘mind-maps’ een erg fijne methode. Gedachtes zijn soms moeilijk om te vatten, vast te houden of concretiseren. Ze kunnen door je hoofd vliegen als een geschrokken populatie vleermuizen. Vooral als je net vol enthousiasme begint met permacultuur en de nieuwe ideeën en mogelijkheden zich opstapelen. Minds-maps helpen dit te structureren en visualiseren en de relaties tot elkaar te begrijpen. klik hier voor uitleg op wikipedia

Ten tweede is er het SADIM ontwerp-proces (Of OBREDIM, deze is vergelijkbaar). Sadim is een beschrijving van een aantal stappen die je kunt doorlopen. Het gebruik van een methode als sadim kan er voor zorgen dat je niet ongericht en (al te chaotisch) te werk gaat, en bovendien functioneerd sadim als een soort check list, om de kans te verkleinen dat je dingen over het hoofd ziet waar je achteraf spijt van krijgt.

Sadim is een afkorting voor ‘Survey, Assesment, Design, Implement & Maintenance'. (Onderzoek/Observatie, Analyse, Ontwerp, Toepassing (aanleg) & Onderhoud. Het bewust doorlopen van (deze) stappen zorgt voor een meer geïntegreerde benadering. Op de ‘permawiki’ vind je, als je naar beneden scrollt, meer over SADIM en OBREDIM in het Engels. klik hier voor engelse uitleg op permawiki

SADIM .
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Survey – Gaat over nauwkeurig observeren
- Site Survey (Observatie checklist?)
- Sectoren* en helling
- Klant interview, locale bronnen en informatie.
- Maak een plattegrond of 'base map'
- Geef de the sectoren* en hellingen aan.

Assessment
- Input/output analyse
- Doelen stellen (holistic doelen stellen)
- Stel de criteria vast:
+ Klant interview?
+ Brainstorm en Mind Maps?
+ Open Space?
- SWOT analyse (identificeer: Strengths, Weaknesses, Opportunities & Threats.
- Wensen, behoeftes en verwachtingen

Design
Gebruik de 'Key planning tools':
- Maak een input/output analyze van alle elementen.
- Breng zones aan (1 t/m 5)**
- Denk na over de relatieve locatie.
- gebruik de 10 (of 12) ontwerpprincipes
- Houdt de 3 ethische principes in de gaten

Implementatie:

Dit is het leukste deel:
- Werk waar het verschil maakt!

Maintenance
Het onderhoud. Tijdenshet onderhoud gaan we vaak terug naar, of door met, eerdere stappen. Dus verder met observeren, analyseren en ontwerpen. In elke stap tijdens het process kan het trouwens nodig zijn om terug te gaan naar observeren, analyseren en ontwerpen.

------------------------------------------------------------------------------------------------
*
De sectoren worden gevormd door alles wat van buiten de grond, of het gebied waar je voor ontwerpt, komt. Het kan de voornamelijke windrichting zijn, vervuiling van buren die met gif spuiten, geluidsoverlast, brandgevaar, de richting waar regens vandaan komen, koude wind, warme wind, etc. etc

**
De zones beginnen bij het huis, of ander epicentrum van activiteit, zone 0, en loopt hoe verder van zone nul vandaan omhoog tot 5. Elke zone naar buiten toe vraagt minder tijd. Een keukengroenten en kruiden tuin en andere elemten die elke dag bezocht moeten worden bevinden zich het dichtst bij het huis in zone 1. Een eetbare bostuin die minder vaak bezocht wordt in zone 2 of 3, graan of vee in zone 3 en de productie van hout, wilde vruchten, paddestoelen en andere semi-wilde producten. Zone 5 is de wilde natuur, we grijpen hier niet meer in, behalve misschien eens het verzamelen van wilde eetbare of medicinale organismes.
Zone 5 is ook waar we de natuur observeren. Welke planten komen hier vanzelf voor, wat zegt dat over de bodem en het klimaat, hoe verloopt de natuurlijke successie, welke patronen en cycli kunnen we waarnemen. Sommige mensen spreken ook over zones 5a, wat duidt op kleine stukjes die overal in de andere zones met rust worden gelaten om te verwilderen. De biodiversiteit die dit oplevert geeft veerkracht aan het systeem.

Verder heb ik nog enkele checklist, zoals een observatie checklist, een klant-interview checklist en een sectoren checklist. Ik zal eens kijken of ik dat hier online kan zetten.

Linder
Admin

Aantal berichten: 371
Registratiedatum: 21-11-10

Profiel bekijken http://permacultuur.actieforum.com

Terug naar boven Go down

Re: Ontwerp-processen

Bericht van abracadavra op zo dec 25, 2011 2:12 pm

Hallo Linder,

Ondanks dat ik niet bekend was met de term mindmaps, heb ik wel altijd op die manier gewerkt om complexe gedachtegangen op papier te zetten.

Ik ben wel benieuwd naar je checklist.

abracadavra

Aantal berichten: 80
Registratiedatum: 10-07-11
Woonplaats: Nabij Nijmegen

Profiel bekijken

Terug naar boven Go down

Re: Ontwerp-processen

Bericht van Linder op za feb 04, 2012 7:50 pm

oja, de checklists... als ik terug ben in nederland zal ik ze eens opzoeken en online gooien...

Linder
Admin

Aantal berichten: 371
Registratiedatum: 21-11-10

Profiel bekijken http://permacultuur.actieforum.com

Terug naar boven Go down

Vorige onderwerp Volgende onderwerp Terug naar boven

- Similar topics

Permissies van dit forum:
Je mag geen reacties plaatsen in dit subforum